Vitamin C ima više uloga u tijelu: djeluje kao antioksidans, održava normalnu funkciju imunološkog sustava, pomaže u apsorpciji željeza, pridonosi dobroj funkciji krvnih žila i živčanog sustav, doprinosi smanjenju umora i iscrpljenosti i (1).
Važno je napomenuti da tijelo ne može samo proizvesti vitamin C pa ga je bitno unositi hranom i dodacima prehrane.
Neki od prirodnih izvora vitamina C su voće i povrće. Svima poznati izvor vitamina C su citrusi; naranča i limun. Ali neki manje poznate namirnice bogate vitaminom C su: crvena paprika, jagode, ananas, krumpir, brokula.(2)
Isto tako vrlo važan izvor vitamina C su i kvalitetni postoje dodaci prehrani.
Fokus ćemo staviti na ulogu vitamina C kod njege kože. Sve više proizvođača na tržište stavlja vitamin C u obliku seruma koji je rjeđi sastavom nego kreme i losioni. Upravo takav oblik i sastav proizvoda doprinosi lakšem upijanju u kožu.
Koje su 3 prednosti korištenja seruma s vitaminom C?
ZAŠTITA OD SUNCA
Vitamin C djeluje kao antioksidans, smanjuje utjecaj slobodnih radikala na naše tijelo. U istraživanju provedenom u 2011. godini navodi se da je jedan od antioksidativnih učinaka vitamina C na kožu – smanjenje oštećenja uzrokovanih izlaganjem ultraljubičastom (UV) svjetlu (4). Stoga je korištenje seruma s vitaminom C preporučljivo u borbi protiv sunca. Ali nikako kao primaran i jedini proizvod već u kombinaciji s kremama za zaštitu od sunca.
SPRJEČAVANJE PRERANOG STARENJA
Pomaže u sprječavanju preranog starenja stimulirajući sintezu kolagena. Kolagen je protein koji se nalazi u ljudskom tijelu, a najzastupljeniji je u koži, tetivama, krvnim žilama, hrskavici, kostima i u vezivnom tkivu. Niska razina kolagena može dovesti do problema sa zglobovima i manjka elastičnosti kože. Zato je ženama njegova sinteza iznimno bitna.
POMOĆ KOD HIPERPIGMENTACIJE
Hiperpigmentacija je pojam koji opisuje područja neujednačene pigmentacije na koži. Pojavljuje se u obliku tamnih mrlja koje kožu čine neujednačenom. Područja neujednačene kože poznata su kao staračke pjege ili mrlje od sunca. Ljudi s tamnom kožom obično su više pogođeni znakovima hiperpigmentacije nego oni sa svijetlom jer je pigmentacija kože jača kod tamne kože. (3)
U ranije spomenutom istraživanju iz 2011. navodi se kako vitamin C može pomoći u smanjenju proizvodnja melanina (4). Melanin je pigment odgovoran za tamniji izgled hiperpigmentiranih područja.
Vitamin C je neophodan za kvalitetno funkcioniranje ljudskog organizma. Preporučeni maksimalni unos vitamina C za odrasle je 2000 mg dnevno (5).
Malo je vjerojatno da će uzimanje previše vitamina C uzrokovati značajne probleme, ali ako osoba dnevno konzumira više od 1000 mg vitamina C, neće ga apsorbirati sve i u nekim slučajevima kao nuspojava može dovesti do proljeva i gastrointestinalne nelagode (6).
Izvori:
1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/262881#uses
2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/325067#cooking-and-vitamin-c
3. https://www.eucerin.hr/kozna-oboljenja/neujednacen-ten-koze/hiperpigmentacija
4. https://lpi.oregonstate.edu/mic/health-disease/skin-health/vitamin-C
5. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-HealthProfessional/
6. https://www.nhs.uk/conditions/vitamins-and-minerals/vitamin-c/